Tuesday, March 2, 2010

Another Great Blog To Check Out

How am I doing on the $100 challenge for a month?  The first week, I spent $17.  This week, I spent $26 plus tomorrow I will be spending $23 on a 50lb bag of white flour and a 50lb bag of wheat flour.  Not bad!  In my journey to save money on groceries and to make everything I can from scratch I ran across another very helpful website  It is her challenge to feed a family of 6 for $60 a week.  Amazing!!!  On Thursday, I will be posting pictures of my journey in making new things from scratch.  Let me know how you are doing?  Are you, too, learning to save money when it comes to meal preparation?  I love to read comments.

No comments: